ZIMA TO, CZY WIOSNA – A JUŻ PRYSKAĆ TRZEBA (I PODLEWAĆ)

ZIMA TO, CZY WIOSNA – A JUŻ PRYSKAĆ TRZEBA (I PODLEWAĆ)

Choć dopiero luty się kończy, ale już nasi wrogowie stają u bram ogrodów naszych. Temperatura w ciągu dnia regularnie przekracza +5oC, aktywność szkodników wzrasta coraz bardziej. A zarodniki grzybów też budzą się do życia.

Intensywna walka chemiczna przez cały sezon wegetacyjny z owadami, pajęczakami i chorobami grzybowymiAby kłopotów uniknąć i intensywnej walki chemicznej przez cały sezon wegetacyjny z owadami, pajęczakami i chorobami grzybowymi pomyśleć czas najwyższy o profilaktyce. A tu kłania nam się olej parafinowy w dyspersji wodnej (Promanal, Treol). Nie działa jak silna chemia, lecz dusi nasze szkodniki zalepiając je skutecznie – czy to dorosłe owady, pajęczaki czy ich larwy i jaja.
A Miedzian znakomicie zabezpiecza nasze włości zielone przed chorobami grzybowymi i pozwala uniknąć silniejszych środków później.

Ciepły koniec lutego to najlepszy okres na profilaktykę. Grubokroplisty, obfity oprysk pozwoli nam potem spokojniej wejść w sezon wegetacyjny (a tym bardziej naszym ogrodom). Mszyce, przędziorki, szrotówek kasztanowcowiaczek i reszta miłośników roślin naszych niech już drżą!

A jeśli macie piękne drzewka brzoskwini na liście swych rarytasów ogrodowych to pamiętajcie o profilaktyce przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Ostatnia chwila – w marcu będzie już zbyt późno!

P.S. Uwaga!!! Ulubione nasze zimozielone rośliny ogrodowe cierpią właśnie z powodu braku wody najbardziej o tej porze roku – różaneczniki, laurowiśnie, bukszpany, kaliny sztywnolistne, pierisy warto podlać przy słonecznym i ciepłym lutym i marcu – odwdzięczą nam się w sezonie pięknymi kwiatami i znakomitą kondycją.

  • Krzystof Skrzypczyński

    Tak, oczywiście najwyższy czas na pierwsze opryski wiosenne, ale również najwyższy czas na przeprowadzenie pierwszych cięć rośli, tych które powinny być cięte wiosną.

    • http://parkogrod.pl Paweł Bielecki

      A juści dobry człowieku, a juści…. Sekatory w ruch i do ogrodów – już czas najwyższy na cięcia winorośli, pnączy podlegających wiosennym cięciom, krzewów późno kwitnących i drzew nie podlegających płaczowi wiosennemu (odpadają wszelkie brzozy, klony, graby, orzechy, orzeszniki, skrzydłorzechy… – te zapłaczą się z żalu). Sekatory czyścimy, ostrzymy, odkażamy, smarujemy i do roboty! Nie marnujmy życiowej energii roślin – ze względu na bardzo wczesne przedwiośnie wszystko już rusza – szkoda utrącać rozwijające się pąki i usuwać części roślin, w które zdążyły już „zainwestować” – zasada oszczędności energii!!!!